Kuchynské pracovné dosky
Aké sú typy kamenných pracovných dosiek
Kamenné pracovné dosky môžeme pre zjednodušenie rozdeliť do dvoch základných kategórií: pracovné dosky z prírodného kameňa a kompozitných (umelých) materiálov.
Z prírodných kameňov je najvhodnejšia pre kuchynské pracovné dosky žula a kremeň.
Ďalšie prírodné kamene ako mramor , travertín a ónyx nie sú kvôli svojmu mineralogickému zloženiu vhodné pre použitie na kuchynské pracovné dosky. Tieto materiály sú v porovnaní zo žulou mäkšie a nasiakavejšie . Navyše niektoré agresívnejšie čistiace prostriedky by po ich použití mohli natrvalo poškodiť povrch kameňa.
Čím to je, že práve žula je ideálny materiál na kuchynskú pracovnú dosku ?
Žula alebo v angličtine povedané granite je hornina ktorá vznikala vo veľkých hĺbkach pred mnoho miliónmi rokmi a vrásnením sa dostala na zemský povrch.
Vďaka svojmu mineralogickému zloženiu je tento materiál s minimálnou nasiakavosťou, s vysokou tvrdosťou a odolnosťou voči kyselinám ale aj agresívnym čistiacim prostriedkom priam predurčený pre kuchynské pracovné dosky.
Ďalšou veľkou prednosťou tohto materiálu je odolnosť voči vysokým teplotám. Tu sa žiadna kuchárka či kuchár nemusí báť položiť horúci plech alebo hrniec priamo na povrch pracovnej dosky.
Najväčšou výhodou prírodného kameňa je jeho jedinečná farebná škála a kresba ktorá dodá každej kuchyni neopakovateľnú jedinečnosť a originalitu, vďaka čomu neexistujú dva úplne rovnaké kamene.
Existuje viacero povrchových úprav prírodného kameňa (leštená, tryskaná, satinovaná,pieskovaná… ), ale najčastejším a najpraktickejším pre použitie v kuchyni je leštená povrchová úprava , vďaka vysokému lesku sa zvýrazní farba a štruktúra materiálu.
Veľkosti žulových tabúl z ktorých sa vyrábajú kuchynské pracovné dosky sú 1,6-2m vysoké a dĺhé 2,8 a niekedy až 3,3 m, v závislosti od druhu materiálu.
Vďaka týmto veľkostiam tabúľ aj pri najväčších kuchyniach nie je problém minimalizovať množstvo spojov za dodržania vodotesnosti spoju.
Ako to funguje v praxi?
Pred výberom kameňa je dobré vidieť daný materiál naživo.
Po vybratí druhu žuly a dodaní nákresu kuchyne , upresnení typu umývadla, varnej dosky a dalších detailov, Vám bezplatne vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku.
Pokiaľ sa rozhodnete pre pracovnú dosku na mieru od nás spíšeme zmluvu o diele , resp. objednávku.
Upresníme si predbežný termín dodania a montáže kuchynských skriniek. Po ich montáži si prídeme presne zamerať Vašu pracovnú dosku. Pri zameraní je potrebné aby ste mali už kuchynský dres a varnú dosku, prípadne batériu, zásuvky, či digestor.
Ponúkame Vám aj dodanie kuchynského drezu. Nakupujeme ich priamo od výrobcu , vďaka čomu Vám vieme ponúknuť najlepšiu cenu.
Nasleduje výroba Vašej kuchynskej pracovnej dosky.
Do 1-2 týždňov od zamerania nasleduje montáž pracovnej dosky.
Pokiaľ sa rozhodnete pre kamennú pracovnú dosku , odporúčame Vám spojiť sa s kamenárom ešte pred objednaním kuchynských skriniek. Pokiaľ by si osadenie kameňa vyžadovalo drobnú úpravu skriniek je ešte čas na to upozorniť stolára.
Čo ovplyvní konečnú cenu za kamennú pracovnú dosku?
Tak ako je originálny každý prírodný kameň, aj každá kuchynská pracovná doska je vyrábaná na mieru a podľa požiadaviek zákazníka, celkovú cenu preto ovplyvní viacero faktorov:
Typ materiálu – každý materiál ma inú cenu,
Veľkosť pracovnej dosky, prípadne kuchynskej zásteny
Veľkosť varnej dosky a spôsob jej osadenia – varné dosky môžu byť osadené zhora, alebo môžu byť osadené zarovno pracovnej dosky
Veľkosť a spôsob osadenia kuchynského dresu – existujú 3 základné druhy osadenia drezu do pracovnej dosky- osadený zhora do otvoru, osadený zarovno pracovnej dosky, alebo osadený zo spodu kamennej pracovnej dosky.
Iné otvory v pracovnej doske otvor pre batériu, dávkovač saponátu, ovládač pre výpusť , otvor digestoru zabudovaného v pracovnej doske, drážky pre osadenie LED pásov, otvoru pre elektrickú zásuvku v pracovnej doske.
Údržba kamennej pracovnej dosky?
Pre dlhotrvajúci pekný vzhľad Vašej žulovej kuchynskej pracovnej dosky odporúčame dodržiavať niekoľko zásad.
Aj napriek tomu, že najvhodnejší materiál pre výrobu kuchynskej pracovnej dosiek je žula, tak ako aj ostatné typy materiálov pre pracovné dosky aj ona si vyžaduje starostlivosť.
- Po dokončení montáže je pracovná doska naimpregnovaná látkou ktorá zabráni nasiakavosti a „zapečatí“ povrch kameňa, pričom odtieň kameňa sa nezmení.
- Je vhodne túto impregnáciu žuly opakovať minimálne 1 krát do roka.
- Na bežnú údržbu a umývanie postačí mydlová voda a suchá papierová utierka.
- Odporúčame nenechať dlho na pracovnej doske rozliaty látky ako olej alebo víno,
- V okolí varnej dosky kde dochádza pri práci s olejom ku jeho prskaniu na pracovnú dosku , či zástenu , odporúčame po dokončení práce tieto plochy utrieť čistou papierovou utierkou .
- Pokiaľ by pri silnejšom náraze nejakým predmetom o hranu pracovnej dosky došlo ku odbitiu hrany pracovnej dosky , odporúčame Vám tento odbitý kúsok kameňa odložiť a nevyhadzovať ho. Poškodenú hranu je možné opraviť nalepením kúska naspäť.